Ürdün'e seyahat edecek vatandaşlarımız, 16.3.2016

Vize

Türkiye ile Ürdün arasında 1 Aralık 2009 tarihinde imzalanan vize muafiyeti anlaşması uyarınca tüm pasaport türlerinde karşılıklı vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Vize muafiyeti her iki ülke vatandaşlarının diğer ülkede 180 günlük bir süre zarfında toplam 90 güne kadar kalabilmelerine imkan sağlamaktadır. Bu yasal süreyi aşan Türk vatandaşlarının Ürdün’den çıkışlarında veya ülkeye müteakip gelişlerinde ceza ödemek ve geri döndürülmek gibi Ürdün mevzuatından kaynaklanan yaptırımlara tabii tutulmaları ihtimal dahilindedir.

Bu nedenle, çeşitli gerekçelerle Ürdün’de 90 günden fazla kalmayı öngören vatandaşlarımızın, Ürdün İçişleri Bakanlığı’na oturma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Ürdün’den bir başka ülkeye seyahat etmeyi öngören vatandaşlarımızın ise, gidecekleri ülkenin Amman’daki büyükelçiliğine bağlı konsolosluk şubelerinden, vize başvuru koşullarına ilişkin bilgi almaları yararlı olacaktır.

Seyahat Türü

THY ve Ürdün Kraliyet Havayolları “Amman-İstanbul” hattında günde karşılıklı ikişer sefer olmak üzere toplam dört sefer gerçekleştirmektedir. Ürdün Kraliyet Havayolları ise “Amman-Ankara” hattında haftada üç gün karşılıklı seferler düzenlemektedir.Sözkonusu seferlere ilişkin detaylı bilgi havayollarının internet sayfalarından edinilebilir.

Mayıs-Ekim döneminde Amman’dan Antalya, İstanbul ve Marmaris gibi turistik yörelerimize haftanın belirli günlerinde “charter” seferleri düzenlenmektedir. Bu hususta, Ürdün’deki belli başlı seyahat acentelerinden bilgi alınabilir.

Suriye’deki mevcut durum nedeniyle vatandaşlarımızın Ürdün’e karayoluyla seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir.

Pazar - Perşembe

09:00 - 12:00

Konsolosluk işlemleri için başvurular 09:00-12:00 saatleri arasında alınmaktadır.
1.5.2018 1.5.2018 1 Mayıs